تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30807
تاریخ انتشار: ج, 1397/11/19 - 01:45
درختان جنگل‌های حاشیه رود ارس در شهرستان پارس آباد مغان به‌عنوان یکی از چشم‌اندازهای طبیعی و گردشگری استان اردبیل در شمالی‌ترین شهر کشور، این روزها به بهانه خشکیدگی قطع مي شوند.

به گزارش آران مغان، چند هفته اي است که بريده شدن درختان جنگل هاي حاشيه ارس در شهرستان پارس آباد موجي از نگراني را در بين اهالي به دنبال داشته است بطوري كه انتشار فیلم و عکس‌هایی از کامیون‌های حامل چوب درختان قطع شده در رسانه‌ها و فضاي مجازی، حساسیت‌ها را برانگیخت و مسئولان مرتبط را وادار به بررسی و پیگیری این موضوع و پاسخگویی به افکار عمومی کرد.

فرماندار شهرستان پارس آباد مغان در اين باره با بيان اینکه مخالف صددرصدی قطع درختان است، مي گويد: در مدتی که مسئولیت فرمانداری شهرستان پارس آباد مغان را برعهده گرفته‌ بیش از دو مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های حاشیه رود ارس بوقوع پیوسته است، که مسبب اصلی آن درختانی است که پوکیده و پوسیده شده و با کوچکترین جرقه، آتش‌سوزی گسترده‌ای صورت می‌گیرد.

علی علایی گفت: با هماهنگی و نشست‌های صورت گرفته با حضور کارشناسان این حوزه تصمیم بر این شد، درختانی که خشک شده و برای جنگل تهدید ایجاد می‌کنند، توسط پیمانکار جمع آوری و پس از آن وا کاری صورت گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و شهرستان پارس آباد مغان نیز با رد هر گونه قطع غیرقانونی درختان در اين شهرستان، تصریح کرد: نظر به آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌های حاشیه رود ارس و جهت پیشگیری از آتش‌سوزی‌های احتمالی آتی و ایجاد فضا مناسب برای جنگل‌کاری‌ها اقدام به جمع‌آوری چوب آلات خشکیده، افتاده و پوسیده از جنگل می‌نماییم.

فصيحي افزود: قطع درختان با نظارت کامل کارشناسان انجام می‌گیرد و از هرگونه قطع درختان سرپا و سالم جلوگیری می‌شود.

با اينكه مسئولان می‌گویند درختان قطع شده مربوط به چوب آلات خشکیده، افتاده و پوسیده از جنگل هاي ارس بوده كه با نظارت كارشناسان انجام مي شود، اما ضرب المثلي است كه مي گويد، "آتش که بیفتد خشک و تر باهم می سوزد" و اين ضرب المثل شايد بنوعی حكايت درختان حاشيه ارس در پارس آباد مغان باشد كه ناخداگاه ذهن هر آدمی را به سمت سوي درختان سالم نيز می برد.

آنچه مسلم است، حفاظت از منابع طبیعی بویژه درختان هر ساله در روز درختکاری مورد توجه عموم مردم و مسئولان قرار می‌گیرد و حتی مقام معظم رهبری نیز هر سال بر حفاظت از درختان و منابع طبیعی که مایه برکت زندگی بشر هستند، تاکید می‌کنند. با وجود تاکیدات رهبر انقلاب در حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی، اما وضعیت گویای آن است که اقدامات مسئولان در این زمینه بیشتر به شعار ختم شده و کمتر جنبه عملی به خود گرفته است.

به هر روي درختان جنگل‌های حاشیه رود ارس در شهرستان پارس آباد مغان در حالي به‌عنوان یکی از چشم‌اندازهای طبیعی و گردشگری استان اردبیل در شمالی‌ترین شهر کشور، به بهانه خشكي و پوسيدگي بريده شده و به ساير شهرها حمل مي شود كه سوال این است چه عوامل زیست‌محیطی باعث می‌شوند درختاني كه می‌تواند عمر طولانی داشته باشد و درخت مقاومی است، خشك شود؟!

گفتني است، در هفته هاي اخیرا دادستان مرکز استان اردبیل در راستاي جلوگیری و پیشگیری از قاچاق چوب‌آلات در سطح استان از تشدید برخورد با متخلفان در این حوزه سخن گفته و از دستور صادره به دادستان‌های شهرستان‌های استان به‌منظور پیشگیری از قاچاق چوب آلات و برخورد قاطع و جدی با متخلفان و سودجویان خبر داده بود.

تصاويري از درختان بريده شده جنگلهاي حاشيه ارس پارس آباد و حمل چوب آن به ساير شهرها را مشاهده مي كنيد.

///
////

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

دیدگاه‌ها

به تنه ی درختان اگر دقت کنیم،مشخص هست که هیچگونه آثاری از پوسیدگی ،حدااقل در 80 درصد از درختان موجود در تصاویر وجود ندارد...
ارسال نظر