تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31241
تاریخ انتشار: د, 1398/03/27 - 12:09
کشاورزی به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه استان اردبیل به اقدامات عملیاتی مسؤولان و تدوین برنامه‌ای مدون و جامع نیازمند است تا برخی مشکلات این حوزه در سایه توجه مضاعف به آن رفع شود.

به گزارش آران مغان، کشاورزی و تولیدات آن نقش مهمی را در تداوم حیات انسانی برعهده دارند. فعالیت‌های بخش کشاورزی در تامین نیازهای غذایی مردم، تامین مواد اولیه صنایع، اشتغال افراد و ایجاد درآمد برای تحکیم پایه‌های اقتصادی جامعه نقشی اساسی دارد به گونه‌ای که یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه محسوب می‌شود.

برای توسعه بخش کشاورزی چند عامل مهم باید مدنظر قرار گیرد که از آن‌جمله می‌توان به حمایت‌های دولت، خرید تضمینی محصولات کشاورزی، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان‌ها و روستاها برای خروج از خام‌فروشی محصولات کشاورزی و ... اشاره کرد.

کشاورزی که سال‌ها به‌عنوان محور اول توسعه استان در نظر گرفته شده بود به‌نظر می‌رسد گاها در سایه توجه به سایر حوزه‌ها و یا شاید نادیده گرفتن اهمیت آن، مورد غفلت قرار گرفته است.

براساس اخبار و آمارهای ارائه شده در سال‌های اخیر به طور تقریبی از هر هزار نفر ساکن استان اردبیل بیش از 30نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه کشاورزی شاغل هستند لذا می‌توان گفت کشاورزی از شمال تا جنوب استان از باغداری سنتی تا گلخانه‌ها در اقتصاد استان تاثیر مهمی دارد.

از گذشته تاکنون در حوزه کشاورزی کشور اقدمات متعددی صورت گرفته است که از آن‌جمله می‌توان به اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، ایجاد سدهای معیشتی و ... اشاره کرد که گاها این توسعه از کانون توجهات دولت‌مردان محلی به‌دور مانده و سایه توجه به مسائل دیگری در استان برآن سنگینی کرده است که نباید بخش کشاورزی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه استان زیرسایه برخی طرح‌های جدید نادیده گرفته شود.

لزوم توجه مسؤولان به توازن تولید محصولات کشاورزی

صدیف بدری، نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشاورزی به‌عنوان ارکان اصلی اقتصاد کشور طی یک دهه اخیر از رشد مناسبی برخوردار بوده است به چالش‌های موجود در این بخش اشاره کرد، چالش‌هایی که بعضا با عدم برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح مدیران این بخش به بحران تبدیل می‌شود.

وی یکی از مهمترین مسائل مهم این حوزه را عدم توازن در تولید محصولات کشاورزی دانست که سبب افزایش قیمت‌ها در بازه کمبود تولید و گاهی سبب کاهش قیمت‌ها در بازه مازاد تولید می‌شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است که اگر اطلاعات به‌روز و دقیق از میزان تولید و ذخیره‌سازی محصولات وجود داشته باشد می‌توان با برآورد نیاز جامعه اقدام به ذخیره‌سازی بیشتر و حتی صادرات در مواقع مازاد تولید و حتی واردات در مواقع کمبود کرد، در چنین شرایطی کمترین آسیب به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان وارد خواهد شد.

بدری با انتقاد از عدم مدیریت صحیح مسؤولان در خصوص خرید سیر تولیدی در شهرستان پارس‌آباد گفت: کشاورزان زحمت‌کش استان اردبیل اقدام به کشت سیر کرده بودند و در زمان برداشت و عرضه محصولات خود در بازار، با مازاد عرضه و قیمت بسیار پایین مواجه شدند.

شکور پورحسین، نماینده مردم پارس‌آباد، بیله سوار و اصلاندوز در مجلس شورای اسلامی نیز در نطق میان دستور خود با انتقاد از وضعیت نظارتی در حوزه کشاورزی بر لزوم تبیین و مدیریت تفکیک میزان نیاز بازارهای داخلی و صادرات محصول مازاد به بازارهای بین‌المللی را خواستار شد.

وی اذعان داشت: جای تعجب است که اگر گاها تمام مزارع زیر کشت ایران به یک محصول مانند سیر، گوجه فرنگی، پیاز و سیب‌زمینی  اختصاص یافته و احدالناسی نیست که جلوی آن را گرفته یا براساس یک تحلیل علمی از آن دفاع کند.

افزایش صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان از خام‌فروشی محصولات کشاورزی جلوگیری می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در استان  مسائلی همچون کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی، نبود برنامه مناسب برای بازارسازی و بازاریابی محصولات کشاورزی، نبود برنامه صادرات با ارزش افزوده بالا، نبود برنامه جامع و موثر آموزش بهره‌برداران کشاورزی و عدم بهره‌گیری مناسب و هدفمند از فارغ‌التحصیلان کشاورزی برای ارتقاء بهره‌وری در این حوزه و ... از جمله مواردی است که توسعه بخش کشاورزی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

توجه مسؤولان استانی و کشوری به مساله حمایت از کشاورزان از جمله خرید تضمینی محصولات کشاورزی و مبارزه با آفات کشاورزی و ... نیز می‌تواند در توسعه کشاورزی استان نقش مهمی داشته باشد.

عدم خرید یا پایین بودن قیمت خرید برخی محصولات همانند سیر، کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی برای  جلوگیری از خام‌فروشی محصولات کشاورزی، کمبود سیستم جامع و کامل برای هشدار و مقابله با مخاطرات جوی همچون تگرگ و ... باعث ایجاد ضرر و زیان‌های بسیاری در ماه‌های اخیر به کشاورزان و باغداران منطقه شده است.

انتظار می‌رود با اقدامات عملیاتی و ویژه مجموعه دولت و به‌ خصوص مسؤولان استانی شاهد رفع مشکلات کشاورزی استان از جمله حل مساله حق آبه ارس، رفع بحران‌ها، خرید تضمینی محصولات کشاورزی و تدوین برنامه‌های حساب شده برای توسعه کشاورزی استان باشیم.

به‌یقین عدم وجود برنامه‌ای مدون و جامع در حوزه کشاورزی کشور می‌تواند آینده این حوزه و معیشت مردم و به تبع آن مشکلات اجتماعی را افزایش داده و صدمات جبران‌ناپذیری بر صنعت کشاورزی وارد کند.

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر