تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31340
تاریخ انتشار: ي, 1398/04/30 - 20:38
با بهره‌برداری از پایاب سد خداآفرین اتفاق می افتد
پیش بینی افزایش یک میلیون تنی برداشت محصول در منطقه مغان
اجرای سامانه آبیاری نوین در پایاب سدخداآفرین در منطقه مغان مراحل نهایی خود را طی می کند و بنا به اعلام کارشناسان و مجریان، با بهره‌برداری از این طرح، بیش از یک میلیون تن به میزان برداشت محصول در استان اردبیل افزوده می‌شود.

به گزارش آران مغان، سالانه حدود چهار میلیون تن محصول در استان اردبیل تولید می‌شود که با بهره‌برداری از طرح ملی آبیاری نوین در بیش از ۳۵ هزار هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین، بیش از ۲۵ درصد به مجموع تولیدات کشاورزی این استان افزوده می‌شود.

طرح ملی آبیاری نوین پایاب سدخداآفرین در دشت مغان مهمترین طرح آب و خاک و شبکه آبیاری در استان به شمار می‌رود که در بیش از ۳۵ هزار هکتار از اراضی منطقه مغان در سه شهرستان پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز در حال اجراست.

این طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۵ درصدی در قالب چهار واحد عمرانی در اراضی دیم و منابع طبیعی منطقه در دست اجراست که اجرای شبکه‌های اصلی آن توسط آب منطقه‌ای استان اردبیل و شبکه‌های فرعی آن نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی مراحل نهایی و تکمیلی را طی می‌کند.

شبکه آبیاری پنج هزار هکتار از این طرح مهم از سال گذشته بهره‌برداری اولیه شده و کل طرح قرار است در تابستان امسال با حضور رییس‌جمهوری به بهره‌برداری برسد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، اجرای طرح آبیاری مدرن در اراضی پایاب سدخداآفرین را موجب ایجاد تحول عمیق در بخش کشاورزی منطقه مغان عنوان کرد و گفت: این طرح موجب افزایش تولید بیش از یک میلیون تنی محصول در این استان خواهد شد.

به گفته خلیل نیکشاد، اجرای این طرح، نقش موثری در افزایش تولید و اشتغال در حوزه کشاورزی استان اردبیل خواهد داشت و موجب ارتقای میزان استفاده از منابع آب و خاک خواهد شد.

وی بیان کرد: هم اکنون پروژه ملی احداث سامانه نوین آبیاری در اراضی پایاب سد خداآفرین و پایاب سد احمدبیگلو در بیش از ۴۵ هزار هکتار از اراضی استان در حال احداث است که ۲۲ هزار هکتار آن در محدوده اراضی ملی و مرتعی قرار دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین از آغاز عملیات اجرایی بزرگترین شهرک گلخانه ای کشور در شمال استان و در یک هزار و ۵۶۰ هکتار از اراضی منطقه مغان خبر داد و گفت: ۳۰۰ هکتار از این شهرک به متقاضیان واگذار شده است.

وی بیان کرد: با احداث کامل این کشور در افق ۱۴۰۴، علاوه بر کاهش سالانه ۴۵۰ میلیون متر مکعبی استفاده از آب کشاورزی در منطقه، برای ۲۰ هزار نفر شغل ایجاد شده و ۷۵۰ هزار تن دیگر نیز به کل محصولات کشاورزی استان اضافه خواهد شد.

نیکشاد همچنین از فعالسازی ۱۱۷ طرح تولیدی کشاورزی راکد و غیرفعال در استان در دو سال اخیر در سطح استان خبر داد و گفت: با راه‌اندازی تعدادی از این طرح‌ها که جزو واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی بود، میزان جذب مواد خام کشاورزی استان برای فرآوری به ۱۳۰ هزار تن رسید.

به گزارش ایرنا، در ۴۰ سال گذشته در ۱۱۳ هزار و ۷۶۸ هکتار از ۲۲۵ هزار هکتار اراضی آبی استان اردبیل شبکه فرعی آبیاری احداث شده که این شبکه‌ها سالانه از هدر رفت ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب کشاورزی در داخل مزارع و در مسیر انتقال جلوگیری می‌کنند.

استان اردبیل با سه دشت مهم اردبیل، مشگین شهر و مغان، دارای ۷۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که ۲۲۵ هزار هکتار آن اراضی آبی، ۵۱۵ هزار هکتار اراضی دیم و ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی می باشد.

این استان بیش از چهار میلیون تن انواع محصولات زراعی، دامی و باغی تولید می‌کند و در تولید ۱۲ محصول حایز رتبه اول تا هشتم کشوری است.

محصولات کشاورزی تولیدی استان اردبیل حدود چهار درصد مجموع تولیدات کشاورزی ایران بوده و بیش از ۲۹ درصد از تولید ناخالص استان متعلق به بخش کشاورزی این استان است.

هم اکنون ۱۲۰ هزار نفر در بخش کشاورزی استان اردبیل مشغول به کار هستند و بر اساس آمار، ۳۳ درصد از مجموع افراد شاغل استان در بخش کشاورزی و در امر تولید انواع محصولات مشارکت دارند.

انتهای پیام/خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها: 
ارسال نظر