تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31420
تاریخ انتشار: ج, 1398/05/25 - 22:59
بي مهري اداره کل میراث فرهنگی و ‌گردشگری استان اردبیل به قلعه اولتان در شهرستان پارس آباد مغان باعث شده تا اين بناي تاريخي به باد فراموشی سپرده شده و رو به نابودی پيش رود.

به گزارش آران مغان، شهرستان پارس آباد مغان با داشتن زمین های حاصلخیز و کشت محصولات متنوع زراعی در سطح استان اردبیل و حتی کشور به عنوان "قطب کشاورزی" شناخته می شود.

این شهرستان همچنین به دلیل واقع شدن در حاشیه رود مرزی ارس (آراز) که با جنگل هایی سرسبز با طبیعتی بکر و زیبا همراه می باشد، ظرفیت تبدیل شدن به یکی از "قطب های گردشکری" استان را نیز دارا می باشد که متاسفانه از طرف اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل در کنار دیگر پتانسیل های گردشگری شهرستان مورد بی توجهی قرار گرفته است.

اما جدا از جنگل های سرسبز حاشیه رود ارس با طبیعتی بکر و زیبا یکی از مهم ترین و بزرگترین بناهای تاریخی خشتی کشور با مساحتی حدودا 115 هکتاری که قدمت آن بنا به گفته کارشناسان به دوره ساسانی می رسد و از ثبت آن در فهرست آثار ملی نزدیک به دو دهه می گذرد "قلعه تاریخی اولتان مغان" می باشد که در 12 کیلومتری شهر پارس آباد و در کنار شمالی روستای اولتان و ساحل جنوبی ارس واقع شده که متاسفانه این آثار تاریخی مهم نیز از طرف اداره کل میراث فرهنگی و ‌گردشگری استان اردبیل مورد بی مهری و  به باد فراموشی سپرده شده  که بر اثر فرسایش سواحل رود ارس و بارندگی و... رو به نابودی می رود این در حالیست که با احیا و معرفی آن به عنوان پایلوت گردشگری شمال استان و تلاش مسئولان برای ثبت آن در فهرست میراث جهانی مسافران و گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور برای بازدید از این بنای تاریخی به شهرستان پارس آباد سفر کرده و در این وضعیت نا به سامان اقتصادی  و نرخ بالای بیکاری کشور موجب رونق اقتصادی و اشتغالزایی در منطقه شود.

گویا اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل همانند سالیان گذشته مرکز استان و چند شهر نزدیک به آن را در اولویت طرح ها و برنامه های خود قرار داده و این را می توان از طرح ها و برنامه های مهم این اداره کل  که سال ‌گذشته در شهرستان های اردبیل و مشکین شهر انجام شد را مشاهده کرد از جمله این طرح ها و برنامه ها اجرای پیاده راه میدان عالی قاپوی شهر اردبیل و اختصاص 800 میلیون تومان جهت ساماندهی شهر یری مشکین شهر و پل معلق تمام شیشه ای شهر هیر می باشد.

به نظر می رسد با این راهی که اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل در پیش گرفته نه تنها شهرستان پارس آباد بلکه دو شهرستان شمالی استان نیز گرمی و بیله سوار از طرح و برنامه های حوزه گردشگری استان همچنان محروم خواهند بود.

جعفرفرجی/ فعال رسانه ای

انتهای پیام/

ارسال نظر