تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31774
تاریخ انتشار: پ, 1398/10/05 - 12:27
بیکاری زخم چرکینی در شهرستان پارس آبادمغان است که برای التیام آن کلنگ های فراوانی بر زمین زده شد اما هیچکدام آنها به سرانجام نرسید.

به گزارش خبرنگار آران مغان، بیکاری زخم چرکینی در شهرستان پارس آبادمغان است که برای التیام آن کلنگ های فراوانی بر زمین زده شد اما هیچکدام آنها به سرانجام نرسید و این زخم روز به روز عمیق تر و چرکین تر شد و موجب بروز مشکلات فراوانی در این شهرستان مرزی گردید.

در گزارش ها، یادداشت ها و مصاحبه های که حساب آنها دستمان نیست از پروژه های که در شهرستان پارس آباد با حضور مقامات کشوری و استانی کلنگ زنی شده و به سرانجام نرسیده بسیار نوشته ایم.

پروژه هایی که اگر یک سوم آنها هم به مرحله آغاز بکار و تولید می رسید در رشد و توسعه اقتصادی نه تنها پارس آباد مغان بلکه شمال استان نیز نقش مهمی داشت.

آنچه که موجب رنجش خاطر مردم در طی چند سال گذشته شده، تکرار وعده های دروغ است که هیچگاه به سرانجام نرسید و هر کدام از این وعده ها فقط برگ برنده ای بود برای رسیدن وعده دهندگان به مطامع خود!!

///

وعده های سرخرمن مسوولان از ایجاد کارخانه بزرگ کاغذ سازی، طرح گاوداری 5 هزار راسی گاو شیری و ایجاد کارخانه های آنچنانی برای اشتغالزایی جوانان مظلوم و محروم شهرستان پارس آبادمغان گذشته است.

احداث سیلوی ۱۲۰ هزار تُنی بران در اصلاندوز با سرمایه گذاری بخش خصوصی یکی از خبرهای مسرت بخش وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 97 برای مردم شهرستان پارس آبادمغان بود، پروژه ای که بعد از گذشت یک سال و 6 ماه فقط یک تابلو از آن نصب شده است.

آنچه بیش از هر چیزی در این سالها موجب رنجش مردم منطقه شده کلنگ هایی است که بر تن بی جان زمین می خورد و نمایندگان مجلس و مسوولانی هستند که فوج فوج دور این کلنگ جمع می شوند تا به نوعی خودشان را در این کار سهیم بدانند غافل از اینکه تنها چیزی که از این کلنگ زنی ها باقی می ماند زخم زمین از احساس تیزی وسیله ای است که یادآوری می کند باید منتظر باشد طرحی دیگر جانش را بگیرد و گرنه آدمها در حد سایه ای در یک عکس می آیند و می روند تا ردی دیگر، جایی دیگر باقی بگذارند.

آنچه گزارش میدانی و یادداشت‌های خبرنگار ما را می‌خوانید سه پروژه‌ بزرگ یا بهتر بگیم مگاپروژه ای است که یکی پس از دیگری در شهرستان پارس آباد مغان به بوته فراموشی سپرده شده چه کسی مقصر است خدا می‌داند. حال قضاوت و داوری آن را به عهده مردم شریف می‌گذاریم و اما پروژه‌ها به شرح ذیل می‌باشند.

* ساخت بزرگترین کارخانه کاغذ سازی ایران در پارس‌آباد مغان

19 اردیبهشت ماه 87 بود که فرماندار وقت پارس آباد از عملیات اجرایی بزرگ‌ترین کارخانه کاغذسازی ایران در شهرستان پارس‌آباد مغان خبر داد و گفت: این طرح صنعتی در زمینی به‌ مساحت ۳۰ هزار مترمربع و با زیربنای ۲۵۰ هزار متربع در مدت پنج سال در شهرک صنعتی شماره دو پارس‌آباد ساخته می‌شود.

میر فخرالدین زاهد افزود: این طرح با سرمایه ارزی ۱۳۰ میلیون یورو و همکاری مشترک سرمایه‌گذار ایرانی و ترکیه‌ای ساخته شده و با بهره‌برداری از آن برای یکهزار و ۷۰۰ نفر به‌صورت مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به این‌که این واحد صنعتی در رشد و پویایی منطقه اهمیت بسزایی خواهد داشت، گفت: این نخستین کارخانه کاغذسازی در کشور خواهد بود که ضایعات کشاورزی از قبیل کلش و خاشاک و ساقه پنبه مواد اولیه آن ‌را تشکیل می‌دهد.

///

سرمایه‌گذار خارجی این طرح نیز گفت: روزانه یکصد تن کاغذ ۷۰ الی ۱۸۰ گرمی در این کارخانه تولید می‌شود.

ظفر اوزاکجا افزود: این واحد کاغذسازی با فن‌آوری روز ساخته خواهد شد و با تکمیل و فعالیت آن، ضایعات زراعی که در حال حاضر به علت عدم نیاز هدر می‌رود توسط این کارخانه مصرف خواهد شد.

سال 87 انعکاس خبر راه‌انداری این کارخانه عظیم از سوی رسانه‌ها و مطبوعات امید تازه‌ای را در قلوب هزاران نفر از مردم این دیار خونگرم ایجاد کرد و شادی و طراوت را برای ساکنین منطقه به وجود آورد اما علیرغم گذشت 11 سال معلوم نشد فرجام احداث این پروژه و سرمایه گذار آن به کجا رسید و نصیب کدام شهر و چه کسانی شد؟!

*

14 اردیبهشت ماه 95 بود که وزیر وقت جهاد کشاورزی با حضور در آئین کلنگ زنی افتتاح بزرگ ترین طرح گاوداری 5 هزار راسی گاو شیری در پارس آباد مغان، مراتب ارزش گذاری خود را به همراهی بخش خصوصی و استانداری اردبیل در توسعه کشاورزی استان نشان داد.

محمود حجتی که در راس هئیت بلند پایه ای در استان اردبیل به سر می برد، در آئین کلنگ زنی افتتاح بزرگ ترین طرح گاوداری 5 هزار راسی گاو شیری در پارس آباد مغان گفت: تمامی سعی و تلاش دولت تدبیر و امید براین اصل استوار است که تمامی پروژه های اساسی و مهم در استان اردبیل با موفقیت و توانمندی هرچه بیشتر و بهتر به اتمام برسد.

//

وی گفت: احداث بزرگ ترین مجتمع گاوداری شیری صنعتی منطقه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی توسط یکی از بزرگ ترین سرمایه‌گذاران ایران آغاز شد و انتظار داریم با ایجاد این سرمایه‌گذاری شاهد تحول عظیمی در دشت زرخیز پارس‌آباد، مغان و بیله‌سوار باشیم.

گاوداری 5 هزار راسی مولد که در زمان استانداری مجید خدابخش یکی از مگاپروژه های وی بود با اعتبار یک هزار و 320 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 44 هکتار در اراضی ملی دشت فتحعلی قشلاقی توسط سرمایه گذار خصوصی و بومی استان اردبیل با کلی تشریفات کلنگ زنی شد تا این پروژه برای 240 نفر بطور مستقیم و برای 1800 نفر غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد کند.

همان زمان بنا به گفته مجری این طرح، قرار بود اجرای آن حدود 6 لغایت 18 ماه زمان ببرد که با گذشت سه سال از این وعده نه تنها خبری از احداث گاوداری 5 هزار راسی گاو شیری نشد، بلکه این مگاپروژه مجید خدابخش در حد کلنگ محمود حجتی بر تن بی جان زمین فرو رفت تا داغ آن برای همیشه در قلب اهالی و بیکاران منطقه بماند.

* کلنگ زنی سیلوی 120 هزار تنی تمام مکانیزه در شهرستان پارس آباد

23 تیر ماه 97 بود که در مراسمی با حضور وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئيس كميسيون اجتماعي مجلس، استاندار اردبیل، رئيس صندوق كارآفريني كشور، نماينده مردم شهرستانهاي پارس آباد و گرمي، جمعی از مدیران کشوری و استانی عملیات احداث سیلوی 120 هزار تنی بران در شهرستان پارس‌آباد کلنگ‌زنی شد.

وزیر تعاون در مراسم کلنگ زنی احداث این سیلو گفت: بخش خصوصی بالغ بر 36 میلیارد تومان برای این سیلو سرمایه گذاری کرده است و نصف ظرفیت این سیلو تا زمان برداشت سال آتی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

علی ربیعی افزود: راه اندازی این سیلوی 120 هزار تنی در بخش کشاورزی مغان دگرگونی ایجاد خواهد کرد چون سورتینگ بذور مورد نیاز محصولات کشاورزی دشت مغان که یکی از درخواست های مکرر مردم، مسئولان و خصوصا کشاورزان این منطقه بود در این سیلو انجام خواهد شد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این سیلو و صنایع ایجاد شده در اطراف آن به صورت مستقیم برای 80 نفر و به صورت غیر مستقیم برای 150 نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد کرد، گفت: چهره اشتغال مغان و ظرفیت ها و پتانسیل های بزرگی که در آن دارد با وجود احداث چنین صنایع ها و کارخانه هایی تغییر پیدا کرده و این منطقه که قطب کشاورزی است به قطب تولید با کیفیت ترین و با مرغوب ترین بذرهای گندم و دیگر محصولات کشاورزی تبدیل خواهد شد.

سیلوی 120 هزار تنی بران

با اینکه وزیر تعاون در زمان کلنگ زنی احداث این سیلوی 120 هزار تنی خبر از بهره برداری نصف ظرفیت این سیلو تا زمان برداشت داده بود اما با گذشت 18 ماه به جزء نصب یک تابلو هیچ اقدامی برای آغاز عملیات ساخت آن صورت نگرفته است.

اگر بخواهیم کمی مطالبه گرانه به این اوضاع و احوال پروژه های بی سرانجامی که به آن ها چشم دوخته بودیم تا باعث توسعه منطقه شوند نگاه کنیم سوال هایی پیش می آید که اکنون سرمایه گذاران این پروژه ها کجا هستند؟ چرا پروژه ها با کلی تشریفات و حضور مسئولان کشوری و استانی و نمایندگان مجلس کلنگ زنی شد اما درصدی پیشرفت نکرد و هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفت؟

* روی هم اگر اعتبار سه تا پروژه فوق و پایاب خدآافرین را که به فرجام می رسید را با ارز امروزی حساب کنیم نهایتا چیزی حدود 3 هزار میلیون یورو در منطقه سرمایه گذاری شده بود که زمینه برای اشتغالزایی 3 هزار و 970 نفر فراهم شده بود!!!

در پایان لازم است به مسئولینی که خود میدانند منطقه مغان ظرفیت بالایی برای توسعه و پیشرفت دارد و اگر بسیاری از پروژه ها به نتیجه برسند قادر خواهند بود تا اوضاع اقتصادی نه تنها مردم منطقه بلکه کل استان را زیر و رو کنند یادآوری کنیم مردم صبور، به شرایط و اوضاع کنونی جامعه آگاهند و در شرایطی کاملا آرام و جدا از جنجال از شما تقاضا دارند تا با وجدان کاری و توازن روی همه ی پروژه ها تمرکز کنید و آنها را به نتیجه برسانید تا شرایط اجتماعی و اقتصادی استان پیشرفت کند؛ جوانان این منطقه بیکارند و چشم امیدشان به بسیاری از پروژهایی است که رویشان را یک وجب خاک گرفته است.

گزارش از مرتضی بری

انتهای پیام/

ارسال نظر