تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 31880
تاریخ انتشار: د, 1398/11/07 - 16:18
یونس ژائله برنده شرکت كشت و صنعت مغان در انتظار تصمیم نهایی در باره سرنوشت این شرکت و ماندن با بازگرداندن آن به بیت‌المال است.

به گزارش آران مغان، احمد علیرضابیگی عضو هیئت تحقیق و تفحص از واگذاری ماشین‌سازی تبریز اظهار داشت: با توجه به کشف فساد عدیده در واگذاری ماشین سازی تبریز، پس از محاکمه قربانعلی، این واگذاری ابطال شد.

وی ادامه داد: عده‌ای از نمایندگان به دنبال این بودند که ماشین‌سازی تبریز مجدداً به صندوق فولاد بازگردد اما با مصوبه اخیر هیئت واگذاری، ادعای صندوق فولاد مردود شمرده شده و ماشین‌سازی تبریز به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بازگشت بنابراین ادامه تعلق حقوق مالکانه شرکت از صندوق بازنشستگی فولاد، سلب و به دولت بازگشت.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر این واگذاری کشت و صنعت مغان نیز به دلیل ایرادات و ابهاماتی که از سوی مراجع نظارتی و امنیتی اعلام شده بود، به هیئت داوری موضوع ماده ۳۰ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ارسال شد تا هیئت داوری در مورد آن نظر دهد. همچنین پرونده واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه و تولید برق شاهرود، شرکت خدمات مهندسی آب و خاک پارس و خط و ابنیه فنی (راه‌آهن تراورس) و پرونده واگذاری شرکت ایران ایرتور نیز به هیئت داوری ارجاع داده شد.

در شرایطی پرونده واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان که دولت آن را به عنوان بزرگترین واگذاری سال 1397 و از افتخارات خود می نامید،‌برای تعیین تکلیف به هیئت داوری موضوع ماده 30 قانون سیاست های کلی اصل 44 ارجاع شده که یونس ژائله برنده این شرکت در انتظار تصمیم نهایی در باره سرنوشت این شرکت و ماندن با بازگرداندن آن به بیت المال است.

مصوبه هیات واگذاری ۱۳۹۸/۱۰/۰۹

بسمه تعالی

با صلوات بر محمد و آل محمد

  وزارت اموراقتصادی و دارایی- وزارت دادگستری- اتاق تعاون ایران- اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران- مجلس شورای اسلامی- سازمان برنامه و بودجه کشور-  شورای رقابت                                              

سیصد و پنجاه و هفتمین جلسه هیات واگذاری رأس ساعت ۱۴ روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ در محل سالن جهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل و موارد زیر پس از بحث و بررسی مورد اتخاذ تصمیم قرار گرفت:

گزارش بررسی فرآیند واگذاری شرکت‌های «ماشین‌سازی تبریز»، «ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز» و «زمین‌های ائل‌گلی» به «صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد» موضوع مصوبات جلسات مورخ ۳۹۴/۱۲/۱۵ و ۱۳۹۵/۰۱/۲۱ و نظرات متعدد دستگاه های نظارتی، امنیتی و محاسباتی درخصوص این واگذاری مطرح و پس از بحث و بررسی موارد زیر به اتفاق آراء مورد تصویب قرار گرفت:

۱-۱)  برضرورت انجام حسابرسی ویژه از اقدامات خریدار بخش خصوصی توسط «سازمان خصوصی‌سازی» بـا استفاده از خدمات «سازمان حسابرسی» بـرای دوره تصـدی خریدار مذکور (قربانعلی فرخ‌زاد) در شرکت‌های فوق به منظور تعیین خسارات احتمالی تاکید گردید.

۲-۱)  با عنایت به مفاد تصویب نامه شماره ۱۶۰۵۲۹/ت۵۲۴۸۱ ﻫ مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۰۵ هیات محترم وزیران مبنی بر تامین باقیمانده کسری «صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد» توسط «سازمان خصوصی‌سازی» و نظر به توافق نامه منعقده و اصلاحیه آن و وکالت‌نامه تنظیمی فی‌مابین آن سازمان و صندوق یاد شده در اجرای این مصوبه و نیز تصمیمات جلسه شماره ۳۱۲ مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۱۵ موضوع مصوبه شماره ۱۴۶۵۳ مورخ ۱۳۹۵/۰۲/۰۴ هیات واگذاری که وفق آنها ضرورت داشته سهام واگذار شده به صندوق یادشده، موضوع بخش انتهایی بند (ف) تبصره (۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور به فروش برسد و منابع حاصله صرف پرداخت و تسویه مانده بدهی تنخواه دریافتی صندوق به «خزانه داری کل کشور» گردد و مازاد منابع نیز به دولت (خزانه داری کل کشور) تعلق خواهد داشت، از آنجایی که اجرای این تعهد از سوی صندوق مزبور صورت نپذیرفته است، لذا مقرر شد ادامه تعلق حقوق مالکانه این شرکت‌ها و دارایی مزبور از صندوق سلب شود و «سازمان خصوصی سازی» با استفاده از اختیارات وکالت نامه منعقده، به دولت (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) اعاده نماید. براین اساس، نام این دو شرکت و دارایی در فهرست واگذاری‌های سال ۱۳۹۸ درج می گردد و از این تاریخ  تا زمان تحقق فروش، اعمال مدیریت این دو شرکت و دارایی برعهده «سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران» خواهد بود.  

۳-۱) دولت (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) موظف است حداکثر طی مدت ۹ ماه نسبت به آماده‌سازی و اصلاح ساختار مالی و نیروی انسانی دو شرکت فوق به منظور واگذاری مجدد آنها توسط «سازمان خصوصی سازی» مطابق قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی اقدام نماید.

۴-۱)  «سازمان خصوصی‌سازی» موظف است تا پایان فروردین‌ماه سال ۱۳۹۹ نسبت به قیمت گذاری و عرضه جداگانه «زمین‌های ائل‌گلی» از طریق  «بورس کالا» پس از تصویب قیمت و سایر شرایط لازم توسط هیات واگذاری اقدام نماید. «سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران» مکلف به انتقال دارایی های مزبور به خریدار می باشد.

گزارش فرآیند واگذاری شرکت‌ «کشت و صنعت و دامپروری مغان» مطرح و پس از بحث و بررسی درخصوص ایرادات و ابهامات مطرح شـده درخصوص مـواردی همچون قیمت پـایه تعیین شده در جلسه مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۰۲، اعتبار گزارش کارشناسی در مورد قیمت پایه شرکت فوق، نحوه رجوع به نفر دوم مزایده و همچنین اهلیت مالی نفر دوم مزایده، مقرر شد ایرادات و ابهامات وارده به واگذاری مذکور طی دادخواستی توسط «سازمان خصوصی سازی» با توجه به درخواست «اتاق تعاون ایران» و سایر مکاتبات و ایرادات اعلام شده از سوی مراجع نظارتی، محاسباتی، امنیتی و قضایی در این ارتباط دادخواست لازم به «هیات داوری» موضوع ماده (۳۰) قانون سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی ارسال شود تا هیات یاد شده براین اساس رای صادر نماید.

درخصوص ایرادات و ابهامات اعلام شده در مورد واگذاری شرکت‌ های «پالایش نفت کرمانشاه»،  «تولید نیروی برق شاهرود» و «ایران ایرتور» توسط مراجع نظارتی، محاسباتی، امنیتی و قضایی مقرر شد دادخواست لازم توسط «سازمان خصوصی سازی» به «هیات داوری» موضوع ماده (۳۰) قانون سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی ارسال شود تا هیات مزبور براین اساس رای صادر نمایـد.

باتوجه به حجم بالای مطالبات معوق «سازمان خصوصی سازی» از خریداران شرکت‌های «خدمات مهندسی آب و خاک پارس» و «خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس)»، مقرر شد مطابق مقررات مربوطه دادخواست لازم توسط «سازمان خصوصی سازی» تهیه و به «هیات داوری» ارائه شود.

این تصویب‌نامه در اجرای قسمت اخیر ماده (۳۹) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی ابلاغ می‏‌گـردد.

فرهاد دژپسند

منبع: تابناك

انتهای پیام/

ارسال نظر