تازه ترین مطالب


کد مطلب: 31460
تاریخ انتشار: پ, 1398/06/07 - 22:19
همایش آئینی استقبال از ماه محرم و مراسم طشت گذاری سنتی با حضور عزاداران حسینی دیشب در مسجد جامع شهر پارس آباد مغان برگزار شد.

به گزارش آران مغان، در این مراسم مذهبی که همه ساله در آستانه ماه محرم با حضور نادر جوادي از مداحان شهير اردبيل در مسجد جامع پارس آباد برگزار می شود، مردم حسینی و دسته جات عزاداري پارس آباد حضور داشتند.

در این مراسم با سخنرانی حجت الاسلام رحيم مؤذن در خصوص فلسفه قیام امام حسین(ع)، حفظ و گسترش فرهنگ محرم و عاشورا و پرهیز از تحریف و بدعت در عزاداری ها و احیای آئین ها و مراسم سنتی و اصیل عزاداری ماه محرم پارس آباد تاکید شد.

همچنین در این آیین مذهبی مراسم طشت گذاری که یکی از قدیمی ترین سنت های عزاداری ماه محرم است با حضور عزاداران حسینی برگزار شد.

آیین طشت گذاری در استان های ترک زبان، از ریشه دارترین آیین های ماه محرم است که در روزهای پایان ماه ذی الحجه برگزار می‌شود و در حقیقت، برگزاری این آیین، آماده شدن حسینیان برای برگزاری مراسم سوگواری امام حسین علیه السلام را نشان می‌دهد.

در  این مراسم سنتی عزاداران حسینی طشت‌های آب را که رمزی از فرات است در مساجد و حسینیه ها می‌آورند و این سنت به پیروی از اقدام امام حسین و یادآور رفتار جوانمردانه او در مقابل سپاه حر است که به روایتی آن حضرت، در روز ۲۷ ذیحجه، آب مشکها را در طشتها ریخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب کردند.

انتهاي پيام/

ارسال نظر