تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30752
تاریخ انتشار : ي, 1397/11/07 - 14:06
تالاب سد میل مغان در اصلاندوز به دلیل تنوع غذا و آب و هوای مناسب، همه ساله میزبان هزاران پرنده مهاجر از مناطق سردسیر دنیا می باشد.

به گزارش آران مغان، هر سال همزمان با سرد شدن هوا هزاران قطعه انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی کمیاب و حفاظت شده به لحاظ قرار گرفتن منطقه شهرستان پارس آباد مغان در مسیر مهاجرت و کوچ آنها، مساعد بودن شرایط آب و هوا و امکان تغذیه مناسب برای استراحت و زمستان گذرانی به تدریج وارد تالاب سد میل مغان در اصلاندوز می شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در حاشیه بازدید از تالاب سد میل مغان گفت: یکی از مهم ترین زیستگاه های استان اردبیل تالاب سد میل مغان در اصلاندوز است که حدود ۷۲ نوع گونه پرنده آبزی و کنار آبزی در این تالاب قابل مشاهده است.

محمد خداپرست افزود: امسال سرشماری پرندگان در این تالاب از ۲۷ تا ۲۹ دی ماه شروع و حدودا بیش از ۱۰ هزار قطعه پرنده سرشماری شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پارس آباد نیز در این خصوص گفت: اردک سرسفید، اردک مرمری، غاز پیشانی سفید کوچک، عروس غاز، عقاب تالابی و پلیکان پا خاکستری از جمله پرندگان مهاجر و گونه های حائز اهمیت و در معرض خطر انقراض هستند که در این تالاب محافظت و قابل مشاهده است.

هاشم میرزانژاد با بیان اینکه علاوه بر پایش منطقه توسط محیط بانان، آب تالاب نیز بصورت آنلاین پایش می شود، اظهار کرد: محیط بانان به صورت شبانه روزی از تالاب سد میل مغان پایش و از پرندگانی که بصورت مهاجرت در این تالاب سکنی می گزینند محافظت می کنند.

گزارش: محمد قویدل

انتهای پیام/

 

ارسال نظر